2018’de Sosyal Medya Bağımlılığını Durdurmaya Çalışalim

Link Education News January 17, 2018 Leave a reply

3

Sosyal medya bagimliligi, son gunlerde en cok konusulan aileleri ve egitimcileri cok meskul eden yeni bir haber ve konu haline geldi. Eğitimciler, doktorlar, psikologlar ve hatta dünyadaki en güçlü sosyal medya platformlarının kuruculari bile, sosyal medya bağımlılığının etkilerini ve on-line aktivitenin kisiler ve sosyal gelişim üzerindeki aşırı kullanımına ilişkin alarm zillerini çaldigini ifade ediyiorlar.

Sosyal medya, dijital devrim ve mobil teknolojinin, netbooklardan tabletlere, akıllı telefonlara ve akıllı ekranlara hızla artmasıyla karsimiza hergun ciktigini gormekteyiz.  LinkedIn, Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, WeChat ve WhatsApp gibi pek çok uygulama, sosyal medya kullanıcılarının beğenisine sunuluyor. 2018 yılında toplam 2,67 milyar sosyal ağ kullanıcısı olacağı tahmin ediliyor.

4Sosyal Medya Bağımlılığı

Nisan 2015’te ABD’de Pew Research Center tarafından, yapilan bir arastirmada gençlerin yüzde 24’ünün akıllı telefonların yaygınlaşması sayesinde “neredeyse sürekli” sosyal medyada bagimli oldugunu belirtmekte.

2

Katılımcıların yüzde olarak “Ger şeyi”,  veya ” Çoğu şeyi sosyal medyada paylaştıklarını belirtmekte. 

Hemen hemen hepimiz, yürümeye başlayan çocuğu, kahvaltı öncesi iPad’leri için çığlık attığını ve aileye akşam yemeğinde katılmayı istemeyen oyuncuları (cinsiyet, yaş veya etnik kökenden bağımsız olarak) duymusuzdur. Bu, cihazlarımıza “bağımlı” olup olmadığımızın spekülasyonuyla birçok kişinin ilgisini çekiyor.  Sosyal medya bağımlılığından kaynaklanan sosyal sorunlardan en basta gelen bazıları şunlar olabilir: uyku bozukluğu, kaygı, depresyon, akademik çalışmalar ve çalışma kaybı ve öfke yönetimi sorunları. Bazi yetiskinler bile, araba kullanirken, tuvalette, duşta ve hatta baska kosullarda social medyadan uzak kalamadigini gormekteyiz.

5

% 75 Ergen, akranlarının sosyal medyada bunu yaptığını gördüklerinde uyuşturucu ya da alkol kullanımını etkilediğini belirtmekte!

Sanirim herkes buna benzer pek cok hikayeler duymuztur; Isine gucune sadik olamayan, iş tutamayan video oyunlarına bağımlı (erkeklerde ozellikle) kisilerin raporları var; depresyon ve endişe çeken kadınlar var, gece boyunca Instagram’a mesaj gönderen çocuklar var. Ve uzmanlar bunun ileride daha da buyuk sozun olacagini dusunmekteler.

Yurtdışında eğitim, bunun için iyi bir cozum olabilir. Uluslararası okullardan bazıları, doğrudan iletişimin norm olduğu, kalici ve sicak uluslararası ilişkilerin kurulduğu, anlamlı ve kalıcı bağlantıların yapıldığı ve kişisel güven ve sosyo-dil becerilerinin hakim olduğu canlı ve dinamik bir topluluk ortamı sağlayabilir.

Ocak 17, 2018

Admin, LinkED


Leave a Reply